בעתיד, שגשוג כלכלי יונע על ידי קיימות, הכלה וצמיחה – אג’נדה שמטפחת חדשנות תוך הפחתת ההשפעה הסביבתית ושיפור איכות החיים של אנשים ברחבי העולם. הגשמת שאיפות אלה כרוכה בהשקעות הון גדולות מהמגזר הפרטי והציבורי בתשתיות למעבר אקלים ובתמיכה בהתאוששות ובצמיחה כלכלית. אבל איך נוכל לעמוד בגל יוצא דופן זה של הוצאות הון במהירות וביעילות? לא פחות מהמחויבות של מנהיגי ממשלה ועסקים בכירים יכולים לבצע משימה בסדר גודל כזה. מאמר זה עוזר לתאר כיצד חבילת C יכולה להפוך מחויבות לפעולה, החל מפתרונות חדשים ומלהיבים להפחתת סיכונים ולניצול הזדמנויות.
– בוב שטרנפלס, שותף מנהל גלובלי, McKinsey & Company

העולם יראה גל של פעם בחיים של הוצאות הון על נכסים פיזיים מעכשיו ל-2027. גל ההשקעות הזה – בהיקף של כ-130 טריליון דולר1 – יציף לתוך פרויקטים להפחתת פחמן ולחידוש תשתיות קריטיות.

אבל מעט ארגונים מוכנים לספק את זרם ההון הזה במהירות וביעילות שהוא דורש. רבים מהם עמוסים בשרשראות אספקה ​​לא יעילות ומערכות העברת פרויקטים מיושנות. ראשית, בנייה והצדקה של עלות של נכס פיזי כמו מפעל ייצור היא הרבה יותר קשה ממה שהיה לפני עשרות שנים, לאור אינפלציה, דרישות קיימות קפדניות ושינויים מהירים בטכנולוגיה ובתקנות. בנוסף למורכבות, צריך “לקבע ולשכוח” את הדור הבא של הנכסים: העלות הגבוהה של בנייתם ​​חייבת להתקזז בעלויות תפעול נמוכות יותר.

השקעה בסדר גודל כזה היא כבר לא רק המחוז של מומחי IT או הנדסה. ייתכן שאחריות על פרויקטים של הוצאות הון מקצה לקצה תצטרך לעבור באופן ישיר לתחום של המנכ”ל ומנהיגי C-suite, שחייבים לעסוק בפורטפוליו של פרויקטי הון כדי להבטיח שמנהל הכספים מתכנן כראוי להגדלת הוצאות ההון במשך שנים. לבוא – מה שעשוי לדרוש תיקונים פוטנציאליים במימון והקצאת הון – ובגין הסיכונים הנלווים במשלוח. דירקטוריון ובעלי מניות יתעניינו במיוחד בתשואה על השקעה כה מסיבית ובסבירות שלה להצליח בהשגת יעדי העסק.

במשך עשרות שנים, מנהיגי פרויקטי הון הסתמכו על שיטות עבודה המנסות לייעל השקעות בודדות, כגון תחנת כוח גרעינית, בית זיקוק לנפט או צינור. חריגות העלויות מתקרבות ל-1.2 מיליארד דולר בפרויקט הממוצע – 79% מהתקציב הראשוני – והעיכובים נמשכים שישה חודשים עד שנתיים. גישה זו לא תעבוד עבור השקעות חדשות של שחרור פחמן וקיימות, כאשר קבוצות של פרויקטים דומים (כגון חוות רוח ופארקים סולאריים) מועברות שוב ושוב על פני תקופה ארוכה של זמן ודורשות ביצועים טובים בהרבה מבעבר. גישה ממוקדת בפרויקט גם לא תעבוד לשחרור פחמן של נכסים קיימים, שהוא מאמץ עתיר הון הדורש תכנון ארוך טווח. פרויקטים דלי פחמן כוללים שיקולים שונים מפרויקטי הון מסורתיים: לדוגמה, בניית מתקן לאנרגיה מתחדשת עשויה לדרוש גם בניית קיבולת אחסון אנרגיה כדי לספק כוח גיבוי במידת הצורך. האיום ההולך וגובר של סיכוני אקלים כגון סערות ושיטפונות פירושו שחברות עשויות להיות זהירות לגבי האופן שבו הן מתכננות נכסים והיכן הן ממקמות אותם. זה עשוי לשלול מיקום מפעל כימי ליד קו חוף כך שתהיה לו גישה נוחה למסוף שילוח.

גישה אמינה יותר היא אסטרטגיה סינרגטית של תיקים שבה התכנון הוא מלמעלה למטה, כשהמטרה היא לפתח ולספק כל פרויקט כך שהתוצאות הכוללות של תיק הוצאות ההון יהיו מיטובות. יישום אסטרטגיה חדשה זו יהווה אתגר עסקי גדול, הדורש ניהול מושכל של בעלי עניין, מומחיות בשוק ההון והבנה של תהליכי אישור מורכבים, כמו גם את היכולת למצוא את הכישרונות הדרושים, לנווט מכשולים בשרשרת האספקה, ולתקשר לטווח ארוך. חזון ומטרות.

זו רשימה ארוכה של משימות קשות, וארגונים עדיין מתמודדים איתה. אבל חברות מסוימות מביאות גישה הוליסטית, בהובלת המנכ”ל, לאסטרטגיות ההון שלהן, תוך מינוף נתונים וניתוחים כדי לשפר את התהליך מתכנון ועד מסירה. במאמר זה, אנו דנים כיצד שיטות עבודה מומלצות מתפתחות אלה יכולות לטפח מצוינות הון וצמיחה יוצרת ערך, כמו גם לספק יתרון תחרותי למובילים ראשונים.

יוסי רבה השמה | יוסי רבה חללי עבודה | יוסי רבה יוטיוב | יוסי רבה ביטוחים | יוסי רבה לינקדין