כבר במאה ה-19, קבוצות מסוימות – כמו הקווייקרים והאנטי-בוליזיוניסטים – נקטו עמדה לגבי השקעה בכל דבר שמתנגש עם הערכים שלהן. ככל שהתגלגלו העשורים, טבק, אלכוהול, הימורים ונשק חם נודעו בוול סטריט כ”מניות החטאים”. אבל במידה רבה, משקיעים שרצו “להצליח בכך שהם עושים טוב” נדחקו לשוליים. אולם כיום, השקעות סביבתיות, חברתיות וממשל – או ESG – הפכו למיינסטרים לחלוטין. עם נכסים שצפויים לעלות על 50 טריליון דולר עד 2025, לפי בלומברג, זה כעת חלק גדול מהשוק שניתן להשקיע.

הצמיחה של קרנות ESG
להשקעות מודרניות ב-ESG שורשים בשנות ה-70 של המאה ה-20 עם עליית “השקעות אחראיות חברתית”. זה נתפס כאסטרטגיית השקעה מיוחדת שהציעה דרך להצהיר על ערכים שחשובים לך – אבל בדרך כלל לא הציעה תשואות תחרותיות.

בשנת 2000, המונח ESG שימש לראשונה כחלק מה-Global Compact של האומות המאוחדות, שביקש לעודד שילוב של מאמצי זכויות אדם, סביבתיים ואנטי שחיתות בשוקי ההון. הקומפקט אומץ באופן נרחב והביא לתקנות חדשות על ידי ממשלות וסוכנויות ברחבי העולם. במקביל, גברה הדאגה הציבורית לגבי שינויי אקלים ונושאים חברתיים. שילוב הגורמים סייע להניע צמיחה אדירה בהשקעות ESG.

ההשקעות בקרנות נאמנות של ESG וקרנות נסחרות בבורסה הסתכמו ב-355 מיליארד דולר בשנת 2020. ברבעון השלישי של 2021, ההערכה היא שההזרמות לקרנות הללו כבר הגיעו ל-577 מיליארד דולר, לפי Barron’s.

כיצד פועלות קרנות ESG?
השקעה ב-ESG היא כבר לא רק עניין של אי הכללה של השקעות כמו טבק או מניות הימורים – למרות שיש קרנות שמציעות אי הכללות. וזה לא מוגבל ל”קיימות” – למרות שזה חלק גדול משיקולי ESG. התפיסה התפתחה כך שתכלול ניתוח סיכונים/תגמול ניואנסים של המצבים הפיננסיים של החברה, כאשר רואים אותם דרך העדשה של גורמים הקשורים ל-ESG. אנליסטים מעניקים דירוג ESG לחברות בהתבסס על עמידה הכוללת בתקני ESG. אמנם אלה יכולים להשתנות במידה רבה בין משקיעים ומנהלי קרנות, אך בסך הכל קרנות ESG ייקחו בחשבון אחד או יותר מהסטנדרטים הללו, ולאחר מכן:

לסנן חברות עם דירוג ESG נמוך;
לסנן חברות המהוות סיכוני ESG גבוהים; ו/או
לבחור במשקל עודף או להשקיע אך ורק בחברות עם דירוג ESG גבוה יותר.
תיאור של מה מייצג ESG ב-ESG Investing

אילו השקעות ESG מציעה Edelman Financial Engines?
ב-Edelman Financial Engines, אנו מציעים מודלים בנושא ESG העוקבים אחר פילוסופיית ההשקעות המבוססת שלנו. אנו משתמשים בנתונים של Morningstar, חברת מחקר עצמאית ודירוג קרנות, כדי לסקור קרנות נאמנות ESG בעלות נמוכה ותעודות סל מגוונות מאוד. לאחר מכן, אנו עורכים מחקר קנייני נוסף כדי להבטיח שקרנות אלו יכולות להציע תשואות אטרקטיביות מותאמות סיכון וחשיפות לסוג הנכסים המתאימים. גישה זו מאפשרת לנו לתת ללקוחות המעוניינים את האפשרות לשקף את העדפותיהם תוך תועלת מאסטרטגיית השקעה שתסייע בהשגת יעדי תכנון העושר שלהם.

האם קרן ESG מתאימה לך?
אולי תרצה לשקול תיקי ESG אם אתה מודאג בנושאים סביבתיים, חברתיים וממשל. אם אתה מעוניין לחקור את זה וללמוד יותר, צור קשר עם יועץ מנועי פיננסיים של אדלמן.

מרקה ספוות